Addiko Bank Slovenija

ObčaniPodjetja

Oktober je pravi čas za varčevanje!

Varčevati ali ne varčevati?

 

To sploh ni več vprašanje. Vprašati se moramo le, kakšen način varčevanja se najbolje prilega naši življenjski situaciji in ciljem, ki jih želimo doseči.

V oktobru, že tradicionalnem mesecu varčevanja, Oskar predstavlja široko paleto možnosti, s katerimi lahko denar shranite na varno in si obenem zagotovite lepe donose.

Vsaka vrsta varčevanja ima svoje prednosti in slabosti, zato dobro razmislite o svojih potrebah in željah, ter s pomočjo bančnega svetovalca izberite tisto, ki vam najbolj ustreza!

 

Med najpogostejšimi izbirami varčevalcev so:

  • Varčevalni računponuja višje obresti kot osebni račun, pri čemer je denar hitro dostopen. Obrestne mere so pri varčevalnih računih običajno nižje v primerjavi z drugimi oblikami varčevanja.
  • Depoziti z vezavo (vezani depoziti)so zelo stabilna in varna oblika varčevanja, saj ponuja nespremenljivo obrestno mero, kar pomeni, da veste, kakšen donos boste imeli ob koncu obdobja vezave. Ena glavnih prednosti je, da daljša vezava običajno pomeni višje obrestne mere, kar vam omogoča večji zaslužek na dolgi rok. Glavna slabost je ta, da je denar med vezavo nedostopen. Depozit ni preprosto razvezati, saj ga lahko predčasno prekinete le v izjemnih primerih, kar običajno povzroči dodatne stroške. Ti so navedeni v splošnih pogojih oziroma ceniku banke. Po izteku vezave se celoten znesek, vključno z obrestmi, samodejno vrne na vaš račun, kar zagotavlja predvidljivost in varnost. To je odlična možnost za tiste, ki želijo zanesljiv donos na prihranke in ne potrebujejo dostopa do denarja v kratkem roku.
  • Postopno varčevanje omogoča,da varčevalec namesto enkratnega večjega vplačila postopoma nalaga manjše ali večje zneske. S pomočjo trajnega naloga banka redno mesečno prenaša sredstva z vašega osebnega računa. Poleg tega lahko kadarkoli opravite dodatni polog v poljubni višini. Obrestna mera je nespremenljiva in vnaprej določena, prihranki pa se izplačajo v enkratnem znesku ob zaključku varčevanja.
  • Rastoči depozitje oblika varčevanja, pri kateri se obresti vsak mesec povečujejo. Začetna fiksna obrestna mera se z vsakim dodatno podaljšanim mesecem zviša za določen odstotek. Po enem mesecu je možno depozit prekiniti brez stroškov. Gre za kratkoročne depozite z ročnostjo do 1 leta.
  • Kombinacija dolgoročnega depozita ter naložbe (npr. v vzajemni sklad ali življenjsko zavarovanje). Izberete razmerje vplačil med posameznimi produkti (npr. 50:50). S tem si zagotovite višjo obrestno mero za dolgoročni depozit in hkrati vplačate v enega ali več pod skladov. Vaša naložba je varnejša, saj so sredstva bolj razpršena.
  • Varčevanje ob vsakokratnem plačilus kartico, plačilnim nalogom, trajnim nalogom, SEPA direktno obremenitvijo in drugimi plačilnimi sredstvi. Znesek vsakega plačila se zaokroži navzgor na najbližje celo število po vaši izbiri (npr. 1 ali 5 EUR) ali pa se ob vsakem plačilu na varčevalni račun samodejno prenese določen znesek, npr. 1 EUR. S privarčevanimi sredstvi lahko prosto razpolagate.

 

Oskarjev nasvet

 

  • Vzemite si čas! Ne glede na to, ali varčujete večje ali manjše vsote denarja, se vam splača primerjati ponudbo bank, saj se obrestne mere ter pogoji varčevanj lahko zelo razlikujejo.
  • Pozorno spremljajte akcijske ponudbe bank, ki za določene ročnosti ponujajo višje obrestne mere.
  • Pozanimajte se o obdavčitvi privarčevanih sredstev in čas, ko obdavčitev nastopi. Prav tako preverite stroške pri vlaganju v sklade, kot so vstopni in izstopni stroški ter upravljavske provizije.

 

Preverite, primerjajte ter varčujte tam, kjer za svoj denar dobite največ.