SEPA direktna obremenitev (SDD) je plačilna storitev, s katero se iz denarnih sredstev na plačnikovem transakcijskem računu poravnajo obveznosti do prejemnikov plačil v Sloveniji in v ostalih državah v Evropi, ki so del enotnega območja plačil v evrih (SEPA območje).
SDD se izvajajo po pravilih delovanja ene izmed shem SDD:
- Core (osnovna) shema – plačniki predvsem potrošniki.
- B2B (medpodjetniška) shema – plačniki izključno pravne osebe, samostojni podjetniki in zasebniki.
Addiko banka omogoča izvajanje SDD po obeh shemah.
Plačniki lahko s SDD poravnavajo enkratne ali večkratne oz. ponavljajoče obveznosti na katerikoli bančni delovni dan.
Prednosti SDD:
- enostavno sredstvo za poravnavanje obveznosti do prejemnikov plačil v več kot 30 držav SEPA območja,
- enotna pravila, procesi in standardi za izvajanje SDD,
- banka poravna obveznost plačnika na podlagi SDD naloga prejemnika plačila,
- prejemniki plačil redno prejmejo sredstva na dogovorjeni dan s plačnikom.
Kako plačnik poravna obveznosti do prejemnika plačila s SDD?
Prejemnik plačila in plačnik se dogovorita za poravnavanje obveznosti s SDD, tako da plačnik pri prejemniku plačila podpiše soglasje za izvajanje SDD. Prejemnik plačila hrani in upravlja (ureja spremembe in ukinitve) soglasja. Soglasje preneha veljati 36 mesecev po zadnji izvršeni SDD. Banka plačnika pri izvršitvi SDD ne preverja obstoja in vsebine soglasja.
Če je plačnik (pravna oseba, s.p., zasebnik) podpisal soglasje po B2B shemi, mora banki zagotoviti kopijo soglasja. Banka plačnika pri izvršitvi SDD preveri obstoj in vsebino soglasja po B2B shemi.
Plačnik je o znesku in datumu izvršitve SDD obveščen v roku, dogovorjenim s prejemnikom plačila.
Banka plačnika izvrši SDD na datum izvršitve, če je plačnik zagotovil zadostno kritje na transakcijskem računu v skladu z urnikom banke.
Vse reklamacije, ki izhajajo iz pogodbenega razmerja med prejemnikom plačila in plačnikom, rešuje plačnik s prejemnikom plačila, ostale reklamacije ureja s svojo banko.
Kako se prejemnik plačil vključi v poslovanje s SDD?
Prejemnik plačil se za vključitev v poslovanje s SDD obrne na svojega skrbnika v Addiko banki oz. se oglasi v najbližjem poslovnem centru banke, kjer bo pridobil potrebne informacije in uredil dokumentacijo za vključitev v poslovanje s SDD.
Množična plačila SEPA je storitev, namenjena izvrševanju plač in drugih socialnih prejemkov.
Glavne značilnosti množičnih plačil:
- priprava in izmenjava podatkov poteka v standardu ISO SEPA XML, ki temelji na standardu UNIFI (ISO20022) XML;
- ne glede na število podatkov v datoteki, banka na dan valute izvrši bremenitev TRR plačnika za skupni znesek zbirnega naloga, do prejemnikov pa posreduje individualna SEPA plačila;
- v primeru, da kritje ni zagotovljeno za znesek zbirnega naloga, banka v skladu z urnikom izvajanja plačilnih transakcij datoteko v celoti zavrne;
- pri zavrnitvi celotnega paketa, TRR ni bremenjen, pri uporabniku se spremeni status poslanega paketa v zavrnjen;
- o izvedbi množičnih plačil je plačnik v primeru uspešne obdelave obveščen s prometnimi postavkami na Addiko EBank oz. z izpiskom ob koncu dneva;
- v primeru neuspešne izvršitve plačila pri banki prejemnika bo plačnik prejel zavrnjeno plačilo v obliki priliva na račun;
- o napaki v strukturi poslanega paketa boste obveščeni takoj;
- nadomestilo za izvršene transakcije se obračuna in obremeni TRR takoj po uspešni izvršitvi naloga.
- za vsa plačila, ki so posredovana v paketu MP, je znesek omejen na 50.000 EUR;
- izvrševanje množičnih plačil je možno izvajati vse delovne dneve v Sloveniji, račun prejemnika pa bo odobren v skladu z urnikom poslovanja posameznega plačilnega sistema (Slovenija-valuta isti dan v skladu z urnikom, čezmejno. Valuta naslednji delovni dan v skladu z urnikom);
- pogoji, ki jih za uporabo množičnih plačil morate izpolniti so odprt TRR pri banki, uporaba elektronske banke Addiko EBank, prilagoditev lastne podpore za pošiljanje podatkov v standardu ISO SEPA XML.
Seznam držav in področij v SEPA
Geografsko območje SEPA obsega:
19 držav evroobmočja: Avstrija(AT), Belgija (BE), Ciper (CY), Estonija (EE), Finska (FI), Francija (FR), Grčija (GR), Irska (IE), Italija (IT), Latvija (LV), Litva (LT), Luxemburg (LU), Malta (MT), Nemčija (DE), Nizozemska (NL), Portugalska (PT), Slovaška (SK), Slovenija (SI), Španija (ES).
9 držav, kjer evro še ni nacionalno plačilno sredstvo: Češka (CZ), Danska (DK), Madžarska (HU), Poljska (PL), Švedska (SE), Združeno kraljestvo (GB), Bolgarija (BO), Romunija (RO), Hrvaška (HR).
Države Evropskega gospodarskega prostora: Islandija (IS), Norveška (NO), Lihtenštajn (LI)
Ostalo: Švica (CH), Monako (MC), San Marino (SM), Jersey (JE), Isle of Man (IM), Guernsey (GG)
Države, ki so pod upravo držav EU: Martinique MQ), Guadeloupe (GP), Francoska Gvajana (GF), Reunion (RE), Gibraltar (GI), Azori (PT), Madeira (PT), Kanarski otoki (ES), Alandski otoki (FI), Mayotte (YT), Saint Pierre and Miquelon (PM).
Univerzalni plačilni nalog (UPN) je obrazec, ki se uporablja v okviru evropskega programa SEPA (Single Euro Payments Area).